Jak uruchomić prosty Hotspot na Windowsie 7.

Wiele osób korzystających z Windows z pewnością może się zastanawiać w jaki sposób stworzyć hotspot. Wielu osobom może się wydawać, że dla systemu od Microsoftu nie istnieje wygodny sposób bezprzewodowego udostępnienia łącza podobny do programu Hostapd (znanego z Linuxa) lub opisywane wcześniej przeze mnie systemowe tworzenie hotspotu z użyciem opcji dostępnych w systemie Linux.
Posiadacze Windows 10 mogą skorzystać z wbudowanej w system opcji Hotspotu bardzo zbliżonej pod względem funkcjonalności do udostępniania łącza przez smartphone z systemem Windows. Praktyczny, graficzny interfejs systemu Windows 10 znacznie ułatwia nam to zadanie.
Użytkownicy Windows XP są w stanie stworzyć jedynie sieć typu Ad-hoc, czyli najprościej mówiąc komputer komputer. Cóż takie już są ograniczenia tego systemu. Parędziesiąt lat na karku Windows XP robi już swoje. Rozwiązanie typu Ad-hoc byłoby całkiem dobre, gdyby nie istnienie smart-fonów z Androidem lub Lumii z WP 8.1 które raczej tej sieci nie zobaczą. Jedyną opcją jest w tym przypadku zakup odpowiedniej karty bezprzewodowej na USB. Karty Tp-linka, Edimaxa, Ralinka, Realteka często posiadają oprócz dołączonych do nich sterowników program pozwalający tworzyć Hotspot. Wystarczy tylko zainstalować program dostarczony przez producenta, wybrać niezbędne opcje i przełączyć kartę w tryb oznaczony jako AP mode lub Soft AP.
W przypadku TP-Linka można użyć programu: TP-Link Wireless Client Utility.
Dla Edmiaxa: Edimax Wireless Utility (w Internecie potwierdzono działanie na EDIMAX na chipsecie Ralinka model EW-7128g)
Dla Realteka działa dołączone oprogramowanie do kart RTL8187L np. Airlive Wl-1600USB ma opcję tworzenia AP.
W przypadku Windows XP istnieje zatem wyłącznie możliwość tworzenia sieci Ad-hoc lub korzystanie z oprogramowania dostarczonego przez producenta karty wifi wraz ze sterownikami.
W przypadku Windows Vista nie wiem czy istnieje możliwość tworzenia sieci typu Hotspot. Zawsze pozostaje sieć Ah-hoc lub użycie programów dostarczonych wraz ze sterownikami przez producentów kart wifi na USB.
W przypadku Windows 7 oraz Windows 8/8.1 można stworzyć sieć typu Hotspot niemal równie łatwo jak w Windows 10.
  1. Tworzymy przy pomocy Notatnika na Pulpicie plik o nazwie WIFI ON.bat oraz plik WIFI OFF.bat
  2. W pliku WIFI ON wpisujemy: 
  3. netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Windows key=123456789
    netsh wlan start hostednetwork
  4. W pliku WIFI OFF wpisujemy: 
  5. netsh wlan stop hostednetwork
    netsh wlan set hostednetwork mode=disallow
  6. Zapisujemy oba pliki. W ssid wpisujemy po znaku równości nazwę hotspotu, a w key po znaku równości klucz do sieci.
  7. W celu włączenia klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na plik WIFI ON.bat  i uruchamiamy go jako administrator.
  8. W celu wyłączenia hotspotu klikamy Prawym Przyciskiem Myszy na plik WIFI OFF.bat  i uruchamiamy go jako administrator.

    1. Po uruchomieniu pliku WIFI ON.bat w Połączeniach sieciowych pojawia się nowe połączenie z wybranym przez nas SSID i dopiskiem Microsoft Virtual Wifi Miniport. Uruchomienie WIFI OFF.bat usunie to połączenie.
  9. Hotspot powinien być aktywny, teraz musimy mu jeszcze udostępnić połączenie. Wchodzimy kolejno do Panelu sterowania => Sieć i Internet => Połączenia sieciowe. Klikamy PPM na połączenie, którym łączymy się z Internetem i wybieramy Właściwości. Wybieramy zakładkę Udostępnianie i zaznaczamy "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera" i w polu Połączenie sieci domowej: wybieramy "Połączenie sieci bezprzewodowej 7" czyli nowe połączenie, które pojawiło się w Połączeniach sieciowych z podpisami naszego SSID i Microsoft Virtual Wifi Miniport.

    1. Tak powinno być skonfigurowane udostępniane połączenie, które ma dostęp do Internetu.
      Tak powinno być skonfigurowane IP połączenia, które ma dostęp do Internetu.
  10. Od teraz w Centrum sieci i udostępniania wszystkie sieci mają dostęp do Internetu.
  11. Poprawnie skonfigurowane udostępnianie na Windows 7.
      W widoku dostępnych sieci będziemy widzieć sieć z która się łączymy i tą którą udostępniamy.
  12. Uwaga !!! jeżeli w punkcie 7 przy udostępnianiu Internetu mamy problem z ICS lub informacje o błędzie musimy wpisać w Połączeniu sieciowym w połączeniu z naszym SSID i Microsoft Virtual Wifi Miniport jakieś IP. Klikamy PPM na to połączenie i wybieramy Właściwości. Klikamy na Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i wybieramy Właściwości. Klikamy "Użyj następującego adresu IP". Uzupełniamy pola: Adres IP w moim przypadku 192.168.0.1 oraz pole: "Maska podsieci" 255.255.255.0. Brama domyślna i serwery IP ja zostawiam puste. <
    Konfiguracja IP Microsoft Virtual Wifi Miniport, jeżeli nie możemy udostępnić połączenia w Windows 7 i występują błędy usługi ICS.
    Teraz udostępnianie połączenia powinno działać. Połączenie, którym łączymy się do Internetu powinno pobierać IP automatycznie.
  13. Uwaga !!! bardzo ważne jest też, aby wirtualne połączenia programu Virtualbox były nieaktywne i odinstalowane z menadżera urządzeń, ponieważ mogą wywoływać problemy w programie netsh przez co nie będziemy mogli udostępnić połączenia.
W pliku gotowe do pobrania pliki WIFI ON.bat i WIFI OFF.bat

1 komentarz: